Biały owczarek szwajcarski

Dane ogólne
Długość życia: 10-13 lat
Pies wzrost: 60-66 cm
Pies waga: 30-40 kg
Suka wzrost: 55-61 cm
Suka waga: 25-35 kg

Opis rasy
Zachowanie i charakter: Tak jak podaje wzorzec to przede wszystkim pies rodzinny.
Uwielbia dzieci, jeżeli zna je od szczeniaka.
Bardzo dobrze radzi sobie w wielu dyscyplinach psich sportów bo ten pies uwielbia coś robić ze swoim opiekunem i dla niego. Pies ten bardzo lubi aktywność fizyczną w każdej postaci, ale nie musi mieć tego ruchu kilka godzin dziennie. Wystarczy jeden ze spacerów dłuższy, taki co najmniej godzinny.
Bardzo łatwo poddają się szkoleniu, ale TYLKO i WYŁĄCZNIE prowadzonemu bez przemocy (czyli bez krzyków, szarpania, kolczatek czy obroży dławiących) i tu często pojawia się problem ze znalezieniem odpowiedniej szkoły dla psa bo wielu trenerów zakłada, że to biały owczarek niemiecki i tak je traktuje. To NIE JEST OWCZAREK NIEMIECKI pod względem charakteru! To bardziej owczarek belgijski, ale spokojniejszy i nie tak pobudliwy .
Dla psów tej rasy bardzo charakterystyczna jest nieufność do osób obcych. Jeżeli nie zapozna ich się z ludźmi już w wieku szczenięcym to będą się zwyczajnie bały ludzi - dlatego tak ważna jest wczesna praca z pieskiem: obywanie go z całym światem i ludźmi czyli tak zwana socjalizacja. Zdecydowanie polecam psie przedszkole oraz dużo pozytywnych kontaktów z ludźmi; najlepiej wychodzi to poprzez zabawę w czasie której piesek jest dotykany w różne miejsca ciała przez obcego.
Psy te raczej nie mają kłopotów w kontaktach z innymi zwierzętami, ale naturalnie mogą się bać tego czego nie znają.
Są świetnymi stróżami-ostrzegaczami i szczekaniem informują o zbliżającym się „wrogu” .
Jednak nie należy u niego oczekiwać morderczego ataku na obcą osobę’ jeżeli nie jest tego ewidentnie nauczony , co z resztą w przypadku psa rodzinnego jest nieporozumieniem bo pies nie wie czemu jednych ma „zabijać”, a wuja Władka i znajomych naszych dzieci nie. To dość duże psy i samym wyglądem odstraszą wielu od wtargnięcia na posesję. Do pilnowania posesji są jednak firmy ochroniarskie i alarmy, a nie psy !!! Bo nie ma takiego psa, który zatrzyma osobę naprawdę chcącą na posesję wejść !
Ich żywiołem jest woda i śnieg . Uwielbiają pływać i aportować. Bardzo dobrze tropią.
Jednak zawsze najważniejszy jest ich człowiek, pójdą za nim na koniec świata :) I dosłownie jak mogą to chodzą za nim wszędzie po domu, do ubikacją i łazienki włącznie :)
Nie jest to pies dla osób despotycznych, nie nadaje się do prowadzenia tzw. twardą ręką! To psy wrażliwe psychicznie i dość delikatne. Leniom, którzy głównie spędzają czas na kanapie też go nie polecam.
Zdrowie 
To raczej zdrowa rasa, lecz genetycznie obciążona przypadłościami swojego protoplasty czyli owczarka niemieckiego. Na całe szczęście u białych owczarków choroby są znacznie rzadsze. A są to:
-dysplazja stawów biodrowych
-dysplazja stawów łokciowych
-niedoczynność trzustki
- defekt genu MDR1 ( powoduje wrażliwość, śmiertelną na niektóre leki )
-skręt żołądka
-alergie pokarmowe
Dlatego najlepiej nabywać szczeniaka po przebadanych rodzicach czyli po takich podstawowych badaniach jak :
- prześwietlenie stawów biodrowych ( HD )
- prześwietlenie stawów łokciowych ( ED)
- test na nosicielstwo genu MDR1 wynik +/+oznacza psy nieobciążone, +/-nosiciele, -/-psy obciążone )
Niestety, ale badania te są nieobowiązkowe więc wielu hodowców ich nie robi .
Pielęgnacja 
To psy niekłopotliwe w utrzymaniu, zwłaszcza krótkowłose. Psy długowłose z oczywistych względów należy czesać i ze względu na to, że włos jest dłuższy to i więcej brudu na nim jest wnoszone. Generalnie, wbrew pozorom, wcale nie trzeba ich często kąpać by były bielutkie. Nawet w czasie deszczowej pogody po spacerze wystarczy umyć im „podwozie” , resztę ciała wytrzeć ręcznikiem, a pozostałości piasku z psa oblecą same.
Jeżeli kąpiel to najlepiej w szamponach dla psów o białej sierści, wybielające psy optycznie nie chemicznie.
Kilka słów o odmianach sierści
Istnieją dwie odmiany długości włosa u białych owczarków: długa i krótka. Obie są uznane przez FCI, razem wystawiane i oceniane na wystawach. Bardzo często jest tak, że ciężko się domyśleć, że jest to osobnik długowłosy, zwłaszcza gdy jest wyliniały. Generalnie psy długowłose mają charakterystyczne pióra na wszystkich nogach, puszysty ogon i frędzelki przy uszach. Długość włosa zdeterminowana jest genetycznie. Dwa osobniki długowłose dają ZAWSZE tylko szczenięta długowłose, natomiast inne kombinacje mogą dawać szczeniaki długo- i krótkowłose w zależności od tego czy pies krótkowłosy niesie długi włos, dlatego dwa psy krótkowłose mogą dać długowłose szczeniaki.
Żywienie 
Karmiąc psa karmami gotowymi, suchymi, należy zwrócić uwagę na zwartość w nich betakarotenu i dużych ilości witaminy A gdyż u niektórych osobników powodują zażółcenie albo wręcz takie pomarańczowienie sierści.

1 komentarz:

  1. Jeśli myślisz o pracy jako psi behawiorysta to polecam ten artykuł https://psiedszkole.pl/jak-zostac-psim-behawiorysta/ Dowiesz się z niego jak zostać behawiorystą :) Sama o tym kiedyś myślałam, ale jednak się poddałam. Nie czuję się chyba na siłach.

    OdpowiedzUsuń